Overview

Mt Van Hoevenberg is looking forward to hosting its 12th Bobsled and Skeleton World Championships in 2025!

Event details coming soon.

Tickets

On Sale Soon…

Schedule

March 3rd – 16th, 2025 | Detailed event schedule coming soon…

Event History

LIST OF MEDALISTS FROM PAST LAKE PLACID BOBSLED & SKELETON WORLD CHAMPIONSHIPS

1949

2-man

  • Gold: Switzerland – Felix Endrich, Fritz Waller
  • Silver: Switzerland – Fritz Feierabend, Heinrich Angst
  • Bronze: USA – Frederick Fortune, John McDonald

4-man

  • Gold: USA – Stanley Benham, Patrick Martin, William Casey, William d’Amico
  • Silver: USA – James Brickford, Henry Sterns, Pat Buckley, Donald Dupree
  • Bronze: Switzerland – Fritz Feierabend, Werner Spring, Friedrich Waller, Heinrich Angst

1961

2-man

  • Gold: Italy – Eugenio Monti, Sergio Siorpaes
  • Silver: USA – Gary Sheffield, Jerry Tennant
  • Bronze: Italy – Sergio Zardini, Romano Bonagura

4-man

  • Gold: Italy – Eugenio Monti, Sergio Siorpaes, Furio Nordio, Renzo Alverà
  • Silver: USA – Stanley Benham, Gary Sheffield, Jerry Tennant, Chuck Pandolph
  • Bronze: Sweden – Gunnar Åhs, Gunnar Carpö, Erik Wennerberg, Börje-Bengt Hedblom

1969

2-man

  • Gold: Italy – Nevio De Zordo, Adriano Frassinelli
  • Silver: Romania – Ion Panţuru, Dumitru Focseneanu
  • Bronze: Italy – Gianfranco Gaspari, Mario Armano

4-man

  • Gold: West Germany – Wolfgang Zimmerer, Peter Utzschneider, Walter Steinbauer, Stefan Gaisreiter
  • Silver: Italy – Gianfranco Gaspari, Sergio Pompanin, Roberto Zandonella, Mario Armano
  • Bronze: USA – Les Fenner, Robert Huscher, Howard Siler, Allen Hachigian

1973

2-man

  • Gold: Germany – Wolfgang Zimmerer, Peter Utzschneider
  • Silver: Swiss – Hans Candrian, Heinz Schenker
  • Bronze: Romania – Ion Panţuru, Dumitru Focseneanu

4-man

  • Gold: Swiss – René Stadler, Werner Camichel, Erich Schärer, Peter Schärer
  • Silver: Austria – Werner Delle Karth, Walter Delle Karth, Hans Eichinger, Fritz Sperling
  • Bronze: West Germany – Wolfgang Zimmerer, Stefan Gaisreiter, Walter Steinbauer, Peter Utzschneider

1978

2-man

  • Gold: Swiss – Erich Schärer, Josef Benz
  • Silver: East Germany – Meinhard Nehmer, Raimund Bethge
  • Bronze: West Germany – Jakob Resch, Walter Barfuss

4-man

  • Gold: East Germany – Horst Schönau, Horst Bernhard, Harald Seifert, Bogdan Musioł
  • Silver: Swiss – Erich Schärer, Ulrich Bächli, Rudolf Marti, Josef Benz
  • Bronze: East Germany – Meinhard Nehmer, Bernhard Germeshausen, Hans-Jürgen Gerhardt, Raimund Bethge

1983

2-man

  • Gold: Swiss – Ralph Pichler, Urs Leuthold
  • Silver: Swiss – Erich Schärer, Max Rüegg
  • Bronze: East Germany – Wolfgang Hoppe, Dietmar Schauerhammer

4-man

  • Gold: Swiss – Ekkehard Fasser, Hans Märcy, Kurt Poletti, Rolf Strittmatter
  • Silver: West Germany – Klaus Kopp, Gerhard Öchsle, Günther Neuberger, Hans-Joachim Schumacher
  • Bronze: East Germany – Detlef Richter, Henry Gerlach, Thomas Forch, Dietmar Jerke

1997

Skeleton

  • Gold: Canada – Ryan Davenport
  • Silver: USA – Jim Shea
  • Bronze: USA – Chris Soule

2003

2-man

  • Gold: Germany – André Lange, Kevin Kuske
  • Silver: Canada – Pierre Lueders, Giulio Zardo
  • Bronze: Germany – René Spies, Franz Sagmeister

4-man

  • Gold: Germany – André Lange, René Hoppe, Kevin Kuske, Carsten Embach
  • Silver: USA – Todd Hays, Bill Schuffenhauer, Randy Jones, Garrett Hines
  • Bronze: Russia – Alexandr Zubkov, Aleskey Seliverstov, Sergey Golubev, Dmitriy Stepushkin

2009

Skeleton Men

  • Gold: Swiss – Gregor Stähli
  • Silver: Great Britain – Adam Pengilly
  • Bronze: Russia – Aleksandr Tretyakov

Skeleton Women 

  • Gold: Germany – Marion Trott
  • Silver: Great Britain – Amy Williams
  • Bronze: Germany – Kerstin Szymkowiak

2-Woman

  • Gold: Great Britain – Nicola Minichiello, Gillian Cooke
  • Silver: USA – Shauna Rohbock, Elana Meyers
  • Bronze: Germany – Cathleen Martini, Janine Tischer

2-man

  • Gold: Swiss – Ivo Rüegg, Cédric Grand
  • Silver: Germany – Thomas Florschütz, Marc Kühne
  • Bronze: USA – Steven Holcomb, Curtis Tomasevicz

4-man

  • Gold USA – Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler, Curtis Tomasevicz
  • Silver: Germany – André Lange, Alexander Rödiger, Kevin Kuske, Martin Putze
  • Bronze: Latvia – Jānis Miņins, Daumants Dreiškens, Oskars Melbārdis, Intars Dambis

2012

Skeleton Men

  • Gold: Latvia – Martins Dukurs
  • Silver: Germany – Frank Rommel
  • Bronze: New Zealand – Ben Sandford

Skeleton Women

  • Gold: USA – Katie Uhlaender
  • Silver: Canada – Melissa Hollingsworth
  • Bronze: Great Britain – Lizzy Yarnold

2-Woman

  • Gold: Canada – Kaillie Humphries, Jennifer Ciochetti
  • Silver: Germany – Sandra Kiriasis, Petra Lammert
  • Bronze: USA – Elana Meyers, Katie Eberling

2-man

  • Gold: USA  – Steven Holcomb, Steven Langton
  • Silver: Canada  – Lyndon Rush, Jesse Lumsden
  • Bronze: Germany  – Maximilian Arndt, Kevin Kuske

4-man

  • Gold: USA – Steven Holcomb, Justin Olsen, Steven Langton, Curtis Tomasevicz
  • Silver: Germany  – Maximilian Arndt, Alexander Rödiger, Kevin Kuske, Martin Putze
  • Bronze: Germany  – Manuel Machata, Marko Huebenbecker, Andreas Bredau, Christian Poser